Co-curricular Achievements


SESSION 2015-16

 

G.N.D.U. Zonal Youth Festival

3rd to 5th October, 2015

 

College Won Overall Third Trophy in the Youth Festival.

 

Item
Name
Class/ R.No
Position
Poster Making
Sakshi
B.Ed./106
First
Painting Still Life
Saavi
B.Ed./101
First
Collage
Pardeep Kaur
M.Ed./1010
First
Painting (on the spot)
Saavi
B.Ed./101
Second
Sketching
Revti
B.Ed./157
Second
Slogan Writing
Priya
B.Ed./126
Second
Clay Modeling
Pulkit
B.Ed./142
Third
Cartooning
Asmita Sood
B.Ed./140
Third
Fancy Dress
Rajni
M.Ed./1004
Third
Mimicry
Khushboo
B.Ed./113
Third
Gidha
Sonia
Sandeep Kaur
Kuldeep Kaur
Natasha
Sarabjit Kaur
Anjali Vohra
Pragati Chadha
Shobha
Preeti
Bindu Bhaskar
Jyoti Bhalla
B.Ed./162
M.Ed./1002
M.Ed./1019
B.Ed./166
B.Ed./156
B.Ed./155
B.Ed./103
B.Ed./152
B.Ed./175
B.Ed./174
B.Ed./148
 
 
 
 
Third
 
Inter-College Doaba Youth Festival- 2015 held at Doaba College, Jalandhar
 
 09.11.2015.
 

 

Name
Name of Item
Class/Roll No
Position
Saavi
PAINTING
(STILL LIFE)
B.Ed./101
Ist
Yashika Wason
ELOCUTION
B.Ed./130
Ist
Khushboo
MIMICRY
B.Ed./113
Ist
Khushboo
POETICAL SYMPOSIUM
B.Ed./113
IInd
Sakshi
POSTER MAKING
B.Ed./106
IIIrd
Sonia
Sandeep Kaur
Kuldeep Kaur
Natasha
Sarabjit Kaur
Pragati Chadha
Shobha
Preeti
Bindu Bhaskar
Jyoti Bhalla
Anjali Vohra
 
 
 
GIDHA
B.Ed./162
M.Ed./1002
M.Ed./1019
B.Ed./166
B.Ed./156
B.Ed./103
B.Ed./152
B.Ed./175
B.Ed./174
B.Ed./148
B.Ed./155
 
 
 
IIIrd

 

6thNational Voters’ Day - 2016 held at Hans Raj Mahila Maha Vidyalaya, Jalandhar

 25.01.2016.

 
Name
Name of Item
Class/Roll No
Position
Priya
Slogan Writing
B.Ed./126
1st
Sakshi
Slogan Writing/ Poster Making
B.Ed./106
2nd

 

JAL MELA 2016 – Celebration of World Wetland Day 2016

18.02.2016.

 

Name
Name of Item
Class/Roll No
Position
Yashika Wason
Declamation
B.Ed./130
Consolation

 

Inter College Academic and Cultural Festival – “SYNERGY 2016” held at Lyallpur Khalsa College, Jalandhar.

 

28.03.2016-29.03.2016

College won Overall Third Trophy and following positions:

SLOGAN WRITING

S.No

Name

Father’s Name

Class/ Roll No

Position

1.

Priya

Sh. Vikram Singh Luthra

B.Ed./ 126

First

 POSTER MAKING

S.No

Name

Father’s Name

Class/ Roll No

Position

1

Sakshi

Sh Om Kant

B.Ed./ 106

Second

 PAINTING (LANDSCAPE)

S.No

Name

Father’s Name

Class/ Roll No

Position

1

Saavi

Sh Anil Vashisht

B.Ed./ 101

Second

  TUG OF WAR

S.No

Name

Father’s Name

Class/ Roll No

Position

1.

Neha Verma

Sh Ravi Verma

B.Ed./ 117

Team (Second)

2.

Rachana Kumari Ralhan

Sh Krishan Kumar Ralhan

B.Ed./ 110

3.

Neha

Sh Kamal Kishore

B.Ed./ 153

4.

Rupinder Kaur

Sh Iqbal Singh

B.Ed./ 133

5.

Tamanjeet Kaur

Sh Tejpal Singh

B.Ed./ 108

6.

Diksha

Sh Suresh Kumar

B.Ed./ 116

7.

Parul

Sh Ajay Talwar

B.Ed./ 161

8.

Ramandeep Kaur

Sh Kashmir Singh

B.Ed./ 163

9.

Surabhi Chopra

Sh Dinesh Chopra

B.Ed./ 115

10.

Priya

Sh Satjit Lal

B.Ed./ 127

  GENERAL DANCE (GIDHA)

S.No

Name

Father’s Name

Class/ Roll No

Position

1.

Sonia

Sh Subash Chander

B.Ed./ 162

Team (Second)

2.

Sandeep Kaur

Sh Joginder Singh

M.Ed./ 1002

3.

Kuldeep Kaur

Sh Balwinder Singh

M.Ed./ 1019

4.

Natasha

Sh Kimti Lal

B.Ed./ 166

5.

Sarabjit Kaur

Sh Mohinder Singh

B.Ed./ 156

6.

Pragati Chadha

Sh Subhash Chander

B.Ed./ 103

7.

Shobha

Sh Ramphal Yadav

B.Ed./ 152

8.

Preeti

Sh Sat Paul

B.Ed./ 175

9.

Bindu Bhaskar

Sh Rameshwar Parshad

B.Ed./ 174

10.

Jyoti Bhalla

Sh Balram Bhalla

B.Ed./ 148

 

CARTOONING

S.No

Name

Father’s Name

Class/ Roll No

Position

1.

Asmita Sood

Sh Harish Sood Nishchint

B.Ed./ 140

Third

 National Level Newspaper Page Designing ComPetition” held at Hans Raj Mahila Maha Vidyalaya, Jalandhar

 15.03.2016

 

ON the Spot Newspaper Page Designing Competition: 

Name

Father’s Name

Class/Roll No

Position

Pulkit

Sh Mukesh Kumar

B.Ed./ 142

1st

Sakshi

Sh Om Kant

B.Ed./ 106

1st

 

SESSION 2016-17

 

Hiking Trekking Camp held at Dalhousie 

27.06.2016 – 03.07.2016

College students got Best Disciplined Team Award.

 

Name

Father’s Name

Name of Item

Class/Roll No

Position

Khushboo

Sh Vijay Kumar

Poem

B.Ed./113

Ist

Khushboo

Sh Vijay Kumar

Singing

B.Ed./113

2nd

Khushboo

Sh Vijay Kumar

Dance

B.Ed./113

2nd

Khushboo

Divya

Sh Vijay Kumar

Sh Chaman Lal

Debate

B.Ed./113

B.Ed./173

2nd

Khushboo

Sh Vijay Kumar

-

B.Ed./113

Best Camper

 

 

 G.N.D.U. Zonal Youth Festival held at University Campus, Amritsar

01.10.2016-03.10.2016.

College won Overall Third Trophy and following positions :

Item

Name

Father’s Name

Class/ R.No

Position

Mimicry

Khushboo

Sh Vijay Kumar

B.Ed.-III/113

1st

Painting –

Still Life

Saavi

Sh Anil Vashisht

B.Ed.-III/101

1st

Slogan Writing

Priya

Sh Vikram Singh Luthra

B.Ed.-III/126

1st

Poetical Symposium

Paramjit Singh

Sh Kewal Singh

M.Ed.-I/1024

1st

Cartooning

Jessicka

Sh Navbir Singh Wadhwa

B.Ed.-I/146

2nd

Poster Making

Sakshi

Sh Om Kant

B.Ed.-III/106

2nd

Rangoli

Bharti Chadha

Sh Kuldip Kumar Chadha

B.Ed.-I/106

2nd

Debate

Yashika Wason

Vasudha Gautam

Sh Joginder Paul

Sh Vijay Kumar

B.Ed.-III/130

B.Ed.-I/110

2nd

Geet/ Gazal

Khushboo

Sh Vijay Kumar

B.Ed.-III/113

3rd

Clay Modeling

Pulkit

Sh Mukesh Kumar

B.Ed.-III/142

3rd

Collage

Pardeep Kaur

Sh Ram Chand

M.Ed.-III/1010

3rd

Group Song

Harpreet Kaur

Pooja Paul

Pardeep Kumari

Lipsy Mudhar

Tanu Rana

Priyanka Sharma

Sh Sarabjit Singh

Sh Mohanlal Paul

Sh Bal Mukand

Sh Hukam Singh

Sh Suresh Kumar Rana

Sh Jatinder Sharma

B.Ed.-I/127

B.Ed.-I/113

B.Ed.-I/175

B.Ed.-I/171

B.Ed.-I/170

B.Ed.-I/195

3rd

 

 Doaba Youth Festival held at Doaba College, Jalandhar

10.11.2016

College won Overall Second Runners Up Trophy and following positions:

Name

Father’s Name

Name of Item

Class/R.No

Position

Paramjit Singh

Sh Kewal Singh

Poetical Symposium

M.Ed.-I/ 1024

First

Saavi

Sh Anil Vashisht

Painting (Still Life)

B.Ed.-I/101

First

Yashika Wason

Sh Joginder Paul

Debate

B.Ed.-III/130

Second

Harpreet Kaur

Sh Sarabjit Singh

Debate

B.Ed.-I/127

Vasudha Gautam

Sh Vijay Kumar

Elocution

B.Ed.-I/110

Second

Khushboo

Sh Vijay Kumar

Mimicry

B.Ed.-III/113

Second

Bharti Chadha

Sh.Kuldip Kumar Chadha

Rangoli

B.Ed.-I / 106

Third

Sonia

Sh.Subash Chander

Gidha

B.Ed.-III / 162

Third

Sandeep Kaur

Sh.Joginder Singh

M.Ed.-III/1002

Kuldeep Kaur

Sh.Balwinder Singh

M.Ed.-III/1019

Sarabjit Kaur

Sh.Mohinder Singh

B.Ed.-III/ 156

Anjali Vohra

Sh.Rajinder Kumar

B.Ed.-III/ 155

Pragati Chadha

Sh.Subhash Chander

B.Ed.-III/ 103

Shobha

Sh.Ramphal Yadav

B.Ed.-III/ 152

Ruhinder Kaur

Sh.Amrit Pal Singh

B.Ed.-I / 141

Harmeen Kaur Kang

Sh.Sukhchan Singh Kang

M.Ed.-III/1013

Harpreet Kaur

Sh.Sarabjit Singh

B.Ed.-I/ 125

Tamanjeet Kaur

Sh.Tejpal Singh

Choreography

B.Ed.-III/ 108

Consolation

Khushboo

Sh.Vijay Kumar

B.Ed.-III/ 113

Surabhi Chopra

Sh.Dinesh Chopra

B.Ed.-III/ 115

Sheena Kanwar

Sh.Rajesh Kumar

B.Ed.-III/ 120

Shivani Mannan

Sh.Hargopal Ji Mannan

B.Ed.-III/ 123

Manju Bala

Sh.Tarsem Lal

B.Ed.-III/ 143

Nandini Rai

Sh.Chander Mohan Rai

B.Ed.-I / 111

Mahak Gupta

Sh.Sunil Kumar

B.Ed.-I / 137

Neetu Sharma

Sh.Rampal

B.Ed.-I /  174

Pardeep Kumari

Sh.Bal Mukand

B.Ed.-I / 175

Sakshi

Sh.Om Kant

Poster Making

B.Ed.-III / 106

Consolation

Inter College Competition on National Youth Day held at DIPS College of Education Dhilwan, Distt. Kapurthala.

12.01.2017

Name

Father’s Name

Name of Item

Class/R.No

Position

Khushboo

Sh.Vijay Kumar

Poetical Symposium

B.Ed. IV/ 113

Second

Yashika Wason

Sh.Joginder Paul

Declamation

B.Ed. IV/ 130

Third

Sakshi

Sh.Om Kant

Poster Making

B.Ed. IV/ 106

Third

 

Inter College Competitions in Skill-in-teaching and Fine Arts held at D.A.V. College of Education for Women, Amritsar.

 

 

 18.01.2017

 

   

Name

Father’s Name

Name of Item

Class/R.No

Position

Khushboo

Sh.Vijay Kumar

Skill in Teaching – (Phy.Edu.)

B.Ed. IV/ 113

First

Yashika Wason

Sh.Joginder Paul

Skill in Teaching – (S.St.)

B.Ed. IV/ 130

Second

Sakshi

Sh.Om Kant

Skill in Teaching – (Science)

B.Ed. IV/ 106

Third

Sonia

Sh.Lakshami Chand

On the Spot Preparation of Teaching Model Competition - (Math)

B.0102017Ed. IV/ 149

Second

Pardeep Kaur

Sh.Ram Chand

Fine Arts Competitions (Collage Making)

M.Ed. IV/ 1010

Second

“Colors-2017” Competition  held at CT Group of Institutions, Maqsudan, GT Road, Jalandhar.

20.01.2017

College won Overall Second Runners Up Trophy and following positions:  

Name

Father’s Name

Name of Item

Class/R.No

Position

Yashika Wason

Sh Joginder Paul

Caption Contest

B.Ed.-IV/ 130

First

Rachana Kumari Ralhan

Sh. Krishan Kumar Ralhan

Bussiness Plan

B.Ed.-IV/ 110

First

Pulkit

Sh Mukesh Kumar

Clay Modeling

B.Ed.-IV/ 142

Second

Maninder Kaur

Sh Satnam Singh

Clay Modeling

B.Ed.-II/ 157

Second

Sangeeta

Sh Raj Kishore

Creating Best Out of Waste

B.Ed.-IV/ 135

Second

Shivani Mannan

Sh Hargopal Ji Mannan

Creating Best Out of Waste

B.Ed.-IV/ 123

Second

Sakshi

Sh Om Kant

Poster Making

B.Ed.-IV/ 106

Second

Bharti Chadha

Sh Kuldip Kumar Chadha

Rangoli

B.Ed.-II/ 106

Third

Bhagya Arora

Sh Krishan Arora

Rangoli

B.Ed.-II/ 116

Third

“Lala Lajpat Rai Memorial State Level Competition” held at Lala Lajpat Rai Memorial College of Education, Dhudike (Moga)

28.01.2017 

Name

Name of Item

Class/Roll No

Position

Yashika Wason

Declamation

B.Ed. IV/ 130

Second

“Synergy-2017” Competition held at Lyallpur Khalsa College, Jalandhar.

26.02.2017-27.02.2017

College won Overall Second Trophy and various positions in 

Name

Name of Item

Class/R.No

Position

Yashika Wason

Declamation

B.Ed. Sem.-IV/ 130

First

Rachana Kumari Ralhan

 

 

 

 

 

Choreography

B.Ed. Sem.-IV/ 110

 

 

 

 

 

 

First

Divya

B.Ed. Sem.-IV/ 173

Surabhi Chopra

B.Ed. Sem.-IV/ 115

Poonam Dubey

B.Ed. Sem.-IV/ 171

Pulkit

B.Ed. Sem.-IV/ 142

Neha Verma

B.Ed. Sem.-IV/ 117

Sarabjit Kaur

B.Ed. Sem.-IV/ 156

Anjali Vohra

B.Ed. Sem.-IV/ 155

Shobha

B.Ed. Sem.-IV/ 152

Harpreet Kaur

B.Ed. Sem.-II/ 125

Monika Yadav

B.Ed. Sem.-II/ 134

Shobha

Three Leg Race

B.Ed. Sem.-IV/ 152

First

Ritika Rai

B.Ed. Sem.-IV/ 150

Saavi

Painting (Landscape)

B.Ed. Sem.-IV/ 101

Second

Asmita Sood

Cartooning

B.Ed. Sem.-IV/ 140

Second

Bharti Chadha

Rangoli

B.Ed. Sem.-II/ 106

Second

Pulkit

Clay Modeling

B.Ed. Sem.-IV/ 142

Second

Shilpa Sethi

Fancy Dress

B.Ed. Sem.-IV/ 147

Second

Khushboo

Mimicry

B.Ed. Sem.-IV/ 113

Third

Inter College Competitions held at G.N. College of Education for Women, Kapurthala.

 23.03.2017,24.03.2017,27.03.2017

Name

Name of Item

Class/R.No

Position

Rachna Kumari Ralhan

On the Spot Teaching Aid Comp. (Tg.of Commerce)

B.Ed. Sem-IV 110

First

Khushboo

Poetical Symposium

B.Ed. Sem-IV 113

Second

Pardeep Kaur

Collage Making

M.Ed. Sem-IV 1010

Third

Priya

Slogan Writing

B.Ed. Sem-IV 126

Third

Lipsy Mudhar

Folk Song

B.Ed. Sem-II 171

Consolation

 

SESSION 2017-18

 G.N.D.U. Zonal Youth Festival held at University Campus, Amritsar 

03rd to 05th October, 2017.

College won Overall Third Trophy and following positions:

 

Sr.No

Name of Item

Name

Class/R.No

Position

1

Poetical Symposium

Ruhinder Kaur

B.Ed.Sem-III/140

First

2

Group Shabad

Tanu Rana

B.Ed. Sem-III/170

First

Roopali

B.Ed. Sem-III/135

Priyanka Sharma

B.Ed. Sem-III/195

Lipsy Mudhar

B.Ed. Sem-III/171

Jaspreet Kaur

B.Ed. Sem-I/640

Harpreet Kaur

B.Ed. Sem-III/127

3

Geet /Gazal

Shivantika Nagar

B.Ed. Sem-I/617

Second

4

Folk Song

Harpreet Kaur

B.Ed.-Sem-III/127

Second

5

Collage Making

Bharti Chadha

B.Ed. Sem-III/106

Second

6

Clay Modeling

Khushbu

B.Ed. Sem-I/606

Second

7

Rangoli

Rupali Juneja

B.Ed. Sem-III/177

Second

8

Painting (Still Life)

Priyanka

B.Ed. Sem-III/196

Third

9

Landscape(Painting on the spot)

Manpreet Kaur Manku

B.Ed. Sem-I/618

Third

10

Sketching

Lipsy Mudhar

B.Ed. Sem-III/171

Third

11

Cartooning

Shifali Sonik

B.Ed. Sem-I/616

Third

12

Poster Making

Sakshi

M.Ed. Sem-I/2012

Third

13

Skit

Ruhinder Kaur

B.Ed. Sem-III/140

Third

Jasleen Kaur

B.Ed. Sem-III/124

Rachna Kumari Ralhan

M.Ed. Sem-I/2007

Suraj Bhagat

M.Ed. Sem-III/1023

Gayatri Aggarwal

B.Ed. Sem-I/641

Ishani

B.Ed. Sem-I/662

14

Mimicry

Karishma

B.Ed. Sem-I/625

Third

15

Group Song

Harpreet Kaur

B.Ed. Sem-III/127

Third

Tanu Rana

B.Ed. Sem-III/170

Roopali

B.Ed. Sem-III/135

Priyanka Sharma

B.Ed. Sem-III/195

Shivantika Nagar

B.Ed. Sem-I/617

Lipsy Mudhar

B.Ed. Sem-III/171

16

Gidha

Shalini

B.Ed. Sem-I/624

Third

Priyanka  Chaudhary

B.Ed. Sem-I/675

Ramneek Kaur

B.Ed. Sem-I/611

Amanpreet Kaur

B.Ed. Sem-I/645

Daljeet Kaur

B.Ed. Sem-I/650

Navjot kaur

B.Ed. Sem-I/669

Jashandeep kaur

B.Ed. Sem-I/612

Shobha

M.Ed. Sem-I/2010

Harpreet Kaur

B.Ed. Sem-I/670

Harpreet kaur

B.Ed. Sem-III/125

Ruhinder Kaur

B.Ed. Sem-III/140